Bishop Raymond Chappetto, Auxiliary Bishop Emeritus

The Most Reverend Raymond F. Chappetto, D.D., was born on August 20, 1945, in Astoria. He studied at Cathedral College in Brooklyn and was awarded a Master of Divinity from Our Lady of Angels Seminary in Albany. Bishop Chappetto also holds a Master of Arts in Religious Education from St. John’s University and is certified in Pastoral Counseling.

Raymond F. Chappetto was ordained to the priesthood on May 29, 1971. Throughout his ministry, he has served in numerous parishes in Brooklyn and Queens, and as an Episcopal Vicar for Brooklyn West. In 1997, then-Father Chappetto was named a Prelate of Honor (Monsignor) by Saint John Paul II.

In 2008, while assigned as Pastor of Our Lady of Snows in Floral Park, then-Monsignor Chappetto was named Pastor of the Year by the National Catholic Education Association. During his ministry at Our Lady of Snows, he was named Minister for Priests. In 2009, he was named Vicar for Clergy and Consecrated Life, a position held until 2021.

On July 11, 2012, then-Monsignor Chappetto was ordained as an Auxiliary Bishop of the Diocese of Brooklyn. In September 2013, Bishop Chappetto was named Diocese of Brooklyn’s Vicar General.

On August 20, 2020, having reached the age of 75, in accord with Canon Law, Bishop Chappetto submitted his letter of resignation to Pope Francis and it was accepted on March 7, 2022.

The Most Reverend Raymond F. Chappetto will now serve as an Auxiliary Bishop Emeritus of the Diocese of Brooklyn.